En Ucuz Gitar Fiyatları

Bizimle temasa geçin
Kategori
Gitar Dersleri
Yorumlar 2

Etiketler , , , ,

En Ucuz Gitar Fiyatları

Bu yazımızda gitar alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gitar boyutları? Çocuk gitarı ne demek?Gitar çeşitleri nelerdir? Sorularına yönelik cevaplara yer vermekteyiz.

Gitar Boyutları,

1/4-Boy, 1/2-Boy, 3/4-Boy, 4/4-Boy ne demek? 

Gitar seçiminde gitar boyutları, oy, 3/4-Boy, 4/4-Boy ne demek?1/4-Boy, 1/2-B dikkate alınması gereken en önemli kriterlerden biri de kuşkusuz gitarın boyutudur. Gitar eğitimine başlayacak bir kursiyerin yaşı, fiziki özellikleri vb. gitar seçiminde önemli rol oynar. Gitar almak istediğinizde karşınıza  1/4,  1/2,  3/4,  4/4  gibi teknik terimler çıkacaktır. Bunlar ne anlama gelir? Sizlere açıklayalım..

4-6 Yaş                        83-107 cm                    1/4 -Boy ( çeyrek )
5-8 Yaş                       98 – 114 cm                   1/2 -Boy ( Yarım)
8-11 Yaş                     110-130 cm                   3/4 -Boy (Üç Çeyrek )
11-Üzeri                     127 cm – üzeri                4/4 -Boy ( Tam )

 “Çocuk gitarı” olarak da bilinen 1/4- Boy,  1/2 boy ve 3/4 boy gitarlar bulunduğu gibi 4/4 – tam boy gitarlar da vardır. Seçiminizi yaparken hangi boyun size daha uygun olduğunu deneyerek ve görerek karar vermenizi tavsiye ederiz.Fiyatları belirleyen kriterler nelerdir?

Gitarın fiyatını belirleyen kriterler

Gitarın yapıldığı ağacın kalitesi diğer bir deyişle gitarın gövde ve tuşe takımı kalitesi, özellikle bas gitar ve elektro gitarda ise manyetikler, ses ve ton ayarı kolları, switch gibi malzemelerin kalitesi başlıca gitarı değerli kılan unsurlardandır.

Önemli kriterden bir diğeri ise gitarın el yapımı veya fabrikasyon olmasıdır. El yapımı gitarlar tüm fabrikasyon gitarlardan daha iyidir gibi bir anlayış olmaması gerekir, genellikle iyi malzemeden üretilmiş kaliteli işçiliğe sahip el yapımı bir gitar, ortalama kalitede bir fabrikasyon gitardan daha iyi bir tercih de olabilir.

Tavsiyemiz, ilk defa gitar alacak olan kursiyerlerin, gitar alırken manyetiklerin işlevliği ve sağlamlığının kontrolü, ton düğmelerinin çalışırlığının kontrol edilmesi, tuşe üzerinde bulunan eşiğin doğru konumda olması, jack kablosu girişinin anfiye geçirilerek çalışıp çalışmadığının denenmesi gibi en temel kontrollerin yapmasıdır. Taksim Sanatı tercih eden tüm kursiyerlerimize konu hakkında ücretsiz danışmanlık sağlanmaktadır.

Başlangıç için hangi fiyat aralığında gitar almalıyım?

Gitar fiyatlarını etkileyen kriterleri belirtmiştik. Genel olarak bir fiyat önerisinde bulunmak gerekirse, her marka ve gitar türlerine göre fiyatlarının değişkenlik göstereceğini de söyleyebiliriz. Ortalama olarak fiyat aralıkları:

  • Klasik gitar 150 TL
  • Elektro gitar + Anfi  250 TL + 200 TL
  • Bas gitar + Anfi 350 TL+250 TL
  • Akustik gitar 200 TL

aralığında alacağınız bir gitar ile yaklaşık 3 – 4 yıllık bir eğitimi rahatlıkla sürdürebilirsiniz. En uygun fiyatlı gitar önerilerimiz için bizimle lütfen iletişime geçin.

Gitar Çeşitleri

Klasik Gitar

Klasik gitar, gitar türlerinin en ilkeli ve sadesi olarak tanımlanabilir. Gitarın gövdesinin ortasında ses deliği denilen yuvarlak bir boşluk bulunur. Gitarın telleri titreştiğinde gövdenin içinde bulunan hava titreşir ve tek çıkış noktası olan bu yuvarlak boşluktan dışarı ses olarak geri çıkar. Klasik gitarda; kalın 3 tel, ipek üzerine sarılmış çelik, ince 3 tel ise naylondur. Genellikle parmak ile çalınır. Klasik gitarda sağ elin görevi daha fazladır. Sağ eli kullanarak gitarda çok farklı ritim ve harmonikler oluşturulabilir. Genelde klasik ve flamenko tarzı müziklerde kullanılır.

Akustik Gitar

6 Telli Akustik İbanez ve 12 Telli Akustik Fender

Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi, klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması, akustik gitarın klasik gitarla arasındaki en büyük farktır. Tellerin çelikten olması, akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasını ve sesinin klasik gitardan daha sert ve temiz çıkmasını sağlar. Genellikle akustik gitarların en kalın 4 teli sarımlı çelik, diğer 2 teli ise sarımsız çeliktir. Akustik gitarlar genellikle penayla çalınır. Rock, Blues, ve Caz müzik türlerinde çok kullanılan bir gitar türüdür.

Elektro gitar 

Elektro gitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektriğe çeviren ve böylece amfiye bağlandığında yüksek miktarda ses alınabilen gitardır. Diğer gitarlar gibi elektrogitarlar da sap, gövde ve bas olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Elektro gitar, sesini manyetikleri aracılığı ile elektrik akımına dönüştüren ve bir amplifikatör ile bu akımdan ses elde edilmesine olanak tanıyan bir gitar türüdür. Yarattığı sinyalin değiştirilebilir olması, ve zamanında bir devrim niteliği taşıyan yükseklikte bir sese sahip olması nedeniyle, kullanım alanı çok genişlemiş bir gitar türüdür. Elektronikteki gelişmeler ile tonal olarak sınırları 1960 lardan sonra iyiden iyiye artan elektro gitar, günümüzün en bilindik enstrümanlardan biri haline gelmiştir.
Katı (solid) gövdeli 
Boş (hollow) gövdeli 

Bas gitar

Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır: genelde 4 telli, 12 telli, 6 telli, 7 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız.

Perdesiz gitar

Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Normal gitara çok benzese de oldukça farklı bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitarı 1976 yılında Erkan OĞUR, Türk müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Daha sonraları perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farklı modelleri üretilmiştir.

Lap steel gitar

Hawaii yöresine ait bir gitardır. Gitar 6, 7 ve 9 telli olarak kullanılmaktadır. Gitar çalınırken genellikle kucaktadır. Diğer gitarlardan farklı olarak, fretlere basılarak değil, gitaristin sol eline takdığı bir metal yardımıyla tellere dokunularak çalınır.

7 telli gitar

7 telli gitar; Klasik gitarda bulunan 6 ana telin (yukarıdan aşağı; mi, la, re, sol, si, mi) haricinde bir kalın veya ince tel daha eklenmesiyle oluşan bir gitar çeşididir.

12 telli gitar

12 telli gitarlarda genellikle çelik teller kullanılır. Folk, blues ve rock and roll tarzlarında kullanılırlar.

2 responses on “En Ucuz Gitar Fiyatları

  1. Napcan dedi ki:

    Bence tam doğru ve net bilgileri vermişler:)

  2. Su dedi ki:

    Bencede gayet guzel yarın kursum var dünde vardı herneyse umarım doğrudur..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir